Početna strana > Hronika > MMF: Globalni privredni rast će se verovatno usporiti
Hronika

MMF: Globalni privredni rast će se verovatno usporiti

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 12. septembar 2010.

Rast svetske privrede će se verovatno usporiti do kraja ove godine, upozorava se u najnovijoj analizi stručnjaka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koju britanska radio i tv mreža BBC danas prenosi iz Vašingtona.

Prognoza eksperata MMF, objavljena na samom početku ove godine, ukazivala je na moguć globalni privredni rast tokom u 2010. od približno četiri odsto, što je bilo zasnovano pre svega na daljem snažnom usponu kineske privrede i očekivanom oporavku ekonomije SAD.

Kina je u prvom polugođu ostvarila dvocifren privredni rast, što je blagotvorno delovalo na svetsku privredu, ali se ekonomska ekspanzija u SAD tokom drugog kvartala osetno usporila pa su prethodne procene o globalnom privrednom rastu poljuljane.

MMF ocenjuje da je slabost u finansijskom sektoru izazvala krizu poverenja u nekim nacionalnim ekonomijama.

U analizi MMF -a se ukazuje i na moguće rizike koji prete najrazvijenijim svetskim privredama, ali i ostatku globalne ekonomije, ukoliko dođe do daljeg urušavanja tržišta nekretnina u SAD.

Kolaps tržišta nekretnina u SAD, pre više od dve godine, je inače bio "inicijalna kapisla" za izbijanje teške finansijske krize u vodećoj svetskoj ekonomiji, a kasnije i u celoj globalnoj privredi.

Stručnjaci MMF ističu da bi do pogoršanja situacije u globalnoj privredi moglo da dodje i zbog dužničkih problema, sličnih koji su nastali početkom ove godine u Grčkoj koju je od pravog finansijskog bankrota spasila obilna pomoć Evropske unije i MMF u vrednosti oko 110 milijardi evra, navodi BBC.

Kao jedno od rešenja za brži izalazak iz sadašnje krize MMF vidi i usvajanje nove strategije u brzo rastućim ekonomijama, uključjući i azijske, koje bi trebalo više da se orjentišu na podsticanje unutrašnje tražnje i obuzdavanje izvoza.

MMF smatra da se hronično visok budžetski deficit koji sada muči SAD i druge najrazvijenije zemlje može svesti u prihvatljive okvire pre svega povećanjem izvoza iz tih zemalja.

Prema ranije objavljenoj analizi MMF, američki budžetski deficit je prošle godine bio dvocifren, a Velika Britanija je lani po visini tog defcita bila, zajedno sa Grčkom, rekorder u Evropskoj uniji, jer je taj manjak iznosio oko 12,7 odsto vrednosti njenog bruto domaćeg proizvoda.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner